Duyurular

Kurban Bayramınızı Kutlarız
Kurban Bayramınızı Kutlarız
Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği'nde Değişiklik Yapıldı
‘'Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" 6 Mayıs 2024 tarihli ve 32538 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yeşil Dönüşüme Yönelik Hedeflere Erişimde Kullanılabilecek Finansman İmkanları Belgesi Yayınlandı
16 Temmuz 2021 tarihli Resmî Gazete'de Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yayımlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planı'nın (YMEP) “Yeşil Finansman” ana başlığı altındaki "3.3.3.Çevre ve iklim değişikliği ile bağlantılı olarak uluslararası/AB ve ulusal tüm destek/finansman imkânlarına ilişkin bilgilerin derlenmesi" eylemi kapsamında Yeşil Dönüşüme Yönelik Hedeflere Erişimde Kullanılabilecek Finansman İmkanları belgesi Ticaret Bakanlığımız tarafından 1 Nisan 2024 tarihinde yayınlanmıştır. Üç aylık dönemler halinde güncellenecektir. 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
ASD Ambalaj Akademisi 2024 Eğitim Takvimi Belli Oldu
Türkiye Ambalaj Sanayinin en güçlü sivil toplum kuruluşu Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), birçok şirketin eğitim ihtiyacına yönelik eğitim çalışmalarına ASD Ambalaj Akademisi çatısı altında 2024 yılında da devam ediyor.
Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
06/03/2024 tarih ve 32481 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile 31/12/2019 tarihli ve 30995 sayılı Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelikte aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.
IAPRI Konferansı 2024 (İspanya)
Üyesi bulunduğumuz IAPRI - Uluslararası Ambalaj Araştırma Enstitüleri Birliği'nin düzenlediği 24th IAPRI World Packaging Conference bu yıl ITENE - İspanyol Teknoloji Enstitüsü tarafından 17 - 21 Haziran 2024 tarihlerinde Valencia / İspanya'da düzenlenecektir.
8. Uluslararası Gıda Güvenliği Kongresi Kayıtları
Gıda Güvenliği Derneği tarafından Uluslararası Gıda Koruma Birliği ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımız destekleri ile organize edilecek “8. Uluslararası Gıda Güvenliği Kongresi” 9 - 10 Mayıs 2024 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.
Ambalaj ve Çevre Kitapçığımızın Dağıtımına Devam Ediyoruz
Geleceğimizin güvencesi çocuklarımız için hazırladığımız, 10-15 yaş grubu öğrencilerine yönelik, “Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler” adlı kitapçığımızın 8.basımının dağıtımına bu yıl da devam ediyoruz.
APF Haber Bülteni Sayı No. 1 (Ocak-Mart 2024)
APF Haber Bülteni Sayı No. 1 (Ocak-Mart 2024) - şimdi yayında.
32 Yıldır Türkiye Ambalaj Sektörünün Hizmetindeyiz
Derneğimizin 32. kuruluş yıldönümünü gururla kutluyoruz.
Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları Yürürlüğe Girdi
Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS) ve Uygulama Kapsamının Belirlenmesine İlişkin Karar Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından (KGK) 29 Aralık 2023 tarihli / 32414 sayılı Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2024 tarihi itibariye yürürlüğe girmiştir.
2024 GEKAP Tutarları Güncellendi
T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından 31 Aralık  2019 tarihinde 30995 sayılı 4. Mükerrer Resmi Gazete'de GEKAP “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik” yayımlanmıştır.
Yeni Yılınızı Kutlarız 
Yeni Yılınızı Kutlarız 
Ambalaj ve Çevre Kitapçığımızın Dağıtımına Devam Ediyoruz
Geleceğimizin güvencesi çocuklarımız için hazırladığımız, 10-15 yaş grubu öğrencilerine yönelik, “Ambalaj ve Çevre Hakkında Bilmemiz Gerekenler” adlı kitapçığımızın 8. basımının dağıtımına bu yıl da devam ediyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz…
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz…
ASD Ambalaj Kongresi 2023 Sponsorluk Daveti
Sizleri Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından organize edilen, 7 - 8 Aralık 2023 Perşembe - Cuma tarihlerinde Swissotel the Bosphorus İstanbul'da gerçekleştirilecek ASD Ambalaj Kongresi 2023 - II. Uluslararası Ambalaj Sanayi Kongresi'ne sponsor olmaya davet ediyoruz.
Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliğinde Değişiklik
Türk Gıda Kodeksi Hazırlama Yönetmeliği çerçevesinde hazırlanmış olan "Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ"e ait taslak metin Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sayfasında görüşe açılmıştır.
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
WorldStar 2024 Başvuruları Başladı!
Sizleri WPO'nun ambalaj yarışması olan WorldStar 2024 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve Yarışma Başvuru Süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.
2023 GEKAP Tutarları Güncellendi
02 Ağustos 2023 tarihli ve 32267 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan “Bazı Ürünlerden Tahsil Edilecek Geri Kazanım Katılım Payı Tutarlarının, 1/8/2023 Tarihinden İtibaren Geçerli Olmak Üzere Tespit Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 7449)” konulu Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1/8/2023 tarihinden itibaren uygulanacak Geri Kazanım Katılım Payı Tutarları güncellenerek artırılmıştır.
AsiaStar 2023 Başvuruları için Son Gün 31 Ağustos!
ASD olarak, sizleri Türkiye Ambalaj Sanayimizin uluslararası arenada rekabet gücünü ortaya koyacağı AsiaStar 2023 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve başvuru süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.
Yeşil Mutabakat - Ormansızlaşma Tüzüğü
DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na Ticaret Bakanlığımız tarafından iletilen yazıda, Avrupa Komisyonu tarafından 17 Kasım 2021'de sunulan ormansızlaşmadan arındırılmış ürünlere ilişkin AB Tüzüğü teklifine ilişkin olarak AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında uzlaşı metninin, (AB) 2023/1115 sayılı Tüzük 9 Haziran 2023 tarihli ve L 150 sayılı AB Resmi Gazetesinde yayımlanmış olup, yayımından 20 gün sonra yürürlüğe gireceği bilgisi verilmiştir.
Kurban Bayramınızı Kutlarız
Kurban Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması - İkincil Mevzuat
Avrupa Komisyonu tarafından "Fit for 55" iklim paketi kapsamında yer alan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'na (Carbon Border Adjustment Mechanism-CBAM) yönelik olarak yasama süreci tamamlanan CBAM Mevzuatı, 16 Mayıs 2023 tarihli AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanmıştır. 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Pack Converting 2023 -1'de Yerinizi Almak için Geç Kalmadınız!
Ambalaj sektöründe Türkiye'de ve dünyada yaşanan teknik gelişmelere yer veren Pack Converting dergisinde yerinizi almak için geç kalmadınız.
Türkiye AsiaStar'da 17 Ödül Kazandı
Asya bölgesinin en başarılı ambalaj tasarımlarının ödüllendirildiği, 10 ülkeden 151 ambalajın yarıştığı AsiaStar 2022'de Türkiye toplam 17 ödül kazandı. Yarışmanın sonuçlarını değerlendiren Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “Türkiye ambalaj sektörü olarak Asya'nın en prestijli tasarım yarışmasından 17 ödülle döndük. Ödül alan firmalarımızı ve başarılı genç tasarımcılarımızı tebrik ediyorum.” dedi.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.
Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sağlık ve Mutluluklar Dileriz
Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sağlık ve Mutluluklar Dileriz.
ASD Ambalaj Akademisi 2023 Yılı Eğitim Planı Hazırlık Anketi
2023 yılı Ambalaj Akademisi Eğitim Programını hazırlarken eğitim içerikleri ve zamanlaması konularında Siz Üyelerimizin ve Meslektaşlarımızın değerli katkılarını almak üzere bir anket hazırladık.
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Duyurusu
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, ‘Prim Borçlarının Ödenme Süreleri ile Kuruma Verilmekle Yükümlü Olunan Bilgi, Belge ve Beyannamelerin Verilme Sürelerinin Ertelenmesine Dair Duyuru' yayınlamıştır.
Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2022 Gala Gecesi Videomuz Yayınlandı!
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından geçtiğimiz yıl onuncusu düzenlenen 'Ambalaj Ay Yıldızları 2022 Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu.
Perakende Günleri 2023
ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak destekleyen kuruluşlar arasında yer aldığımız ve bu yıl  22.'si düzenlenecek Perakende Günleri PG2023 / 31 Mayıs - 1 Haziran 2023 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir.
Yeni Yılınızı Kutlarız
Yeni Yılınızı Kutlarız
2023 GEKAP Tutarları Belirlendi
28 Aralık 2022 tarihli ve 32057 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan “Bazı Ürünlerden Tahsil Edilecek Geri Kazanım Katılım Payı Tutarlarının, 1/1/2023 Tarihinden İtibaren Geçerli Olmak Üzere Tespit Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 6615)” konulu Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 1/1/2023 tarihinden itibaren uygulanacak Geri Kazanım Katılım Payı Tutarları belirlenmiştir.
Depozito Yönetim Sistemi Etiket ve Ambalaj Kriterleri Yayınlandı
İçecek Ambalajları için Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi (DYS) kapsamında etiket/ambalaj üreticileri yetkilendirme kılavuzu ve taahhütnamesi ile DYS işareti, yapıştırma DYS etiket ve ambalaj kriterleri belirlenerek yayınlanmıştır.
AB Döngüsel Ekonomi Paketi´nin II. Kısmı Yayınlandı
AB Döngüsel Ekonomi Paketi´nin II. Kısmı 30.11.2022 tarihinde yayınlandı. Yayınlanan kısım tek kullanımlık ambalaj, biyoplastik ve karbon giderimini kapsıyor.
14. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması'nın Başvuruları Devam Ediyor
Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından mobilya sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen İhracatçı Birlikleri 14. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması'nın başvuruları 7 Kasım 2022 tarihinde başladı.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz...
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz...
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
7. Uluslararası Gıda Güvenliği Kongresindeki “Ambalaj” Oturumunu Kaçırmayın!
Kongrede 3 Kasım 2022 Perşembe günü “Güvenli Gıda için Sürdürülebilir Ambalaj” konulu Ambalaj & Gıda Güvenliği Oturumu da Derneğimizin desteğiyle organize edilecektir.
AsiaStar 2022 Başvuruları Devam Ediyor!
AsiaStar 2022 Yarışmasına başvuruları devam etmektedir .Ambalaj Ay Yıldızları 2020 ve 2022 Yarışmasında en az bir ödül (Altın, Gümüş, Bronz ve Yetkinlik) kazanan ürünlerin katılabildiği yarışmanın Jüri Toplantısında ASD & Türkiye adına da bir temsilci yer alacaktır.
Depozito Bilgi Yönetim Sistemi (DBYS) Ön Kayıt Duyurusu
Depozito Bilgi Yönetim Sisteminin (DBYS) kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Çevre Ajansı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolü kapsamında piyasaya süren konumundaki firmalar için ‘'DBYS Ön Kayıt Ekranları'' hazırlanarak faaliyete alındığı belirtilmektedir.
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.
WPO ve ECR işbirliğinde "Geri Dönüşüm için Ambalaj Tasarımı Kılavuzu" Yayında
ECR Topluluğu ve WPO işbirliğinde FH Campus University of Applied Sciences destekleriyle “Geri Dönüşüm için Ambalaj Tasarımı Kılavuzu” yayınlandı.
Almanya Tedarik Zinciri Özen Yükümlülüğü Yasası
Almanya tarafından küresel şirketlerin, tedarik zincirinde insan hakları ihlallerini önleme ve çevre standartlarına uymaya yönelik özen yükümlülüğü hakkındaki Tedarik Zincirlerinde Gerekli Özeni Gösterme Yükümlülüğü Kanunu (LkSG), kademeli bir şekilde yürürlüğe girecektir.
WorldStar 2023 Başvuruları Başladı!
Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2022'de kazandığınız ödülden dolayı WorldStar 2023'e başvuru hakkınız bulunmaktadır. Ödül kazandığınız ürünlerinizle WorldStar 2023'e katılım gösterebilirsiniz.
Kurban Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
Kurban Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
7. Uluslararası Gıda Güvenliği Kongresi
Gıda Güvenliği Derneği tarafından Uluslararası Gıda Koruma Birliği ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımız destekleri ile organize edilecek “7. Uluslararası Gıda Güvenliği Kongresi”  3 - 4 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecektir.
İSO Yeşil Dönüşüm Ödülleri 2022
İstanbul Sanayi Odası (İSO), sanayi firmalarının çevrenin korunması konusunda geliştirdikleri ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağladıkları örnek ürün ve uygulamalarını ödüllendiriyor.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar Yayımlandı
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği uyarınca Türkiye Çevre Ajansı tarafından, zorunlu depozito yönetim sistemi uygulamalarına ilişkin usul ve esaslar düzenlenerek yayımlanmıştır.
Temizlik Kağıdı Çevre Etiketi Kriterlerinin Güncellenmesi
Mart ayında gerçekleştirilen Çevre Etiketi Kurulu 5. Toplantısında Temizlik Kağıdı Çevre Etiketi Kriterlerinin güncellenmesine karar verilmiştir.
Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sağlık ve Mutluluklar Dileriz
Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz. 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
Deterjan (Çamaşır ve Bulaşık Makinesi) Ürünlerine Çevre Etiketi Verilmesine Dair Kriterler
Çevre Etiketi Yönetmeliği doğrultusunda hazırlanan Deterjan (çamaşır ve bulaşık makinesi) Ürünlerine Çevre Etiketi Verilmesine Dair Kriterler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı web sayfasında yayımlanarak, ilgili sektörde çevre etiketi başvuruları kabul edilmeye başlanmıştır.
Yeniden Kullanılabilir Ambalajların Depozito Uygulamaları
T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 29/6/2020 tarihli ve 66745475- 145.07-132871 sayılı Bakan Oluruna esas yayımlanmış olan Yeniden/Tekrar Kullanılabilir Ambalajlar İçin Depozito Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar  çerçevesinde depozito uygulaması yapan piyasaya süren işletmelere yönelik olarak aşağıdaki konulara dikkatinizi çekmek isteriz.
Sanayide Yeşil Dönüşümün Desteklenmesi Raporu
İlk kurucu kuruluşlarından olduğumuz DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından başlatılan “Yeşil Dönüşüm” projesi kapsamında hazırlanan “Sanayide Yeşil Dönüşümün Desteklenmesi” raporu yayınlanmıştır.
Ambalaj Atıklarının 2022 Bildirimleri ve Ambalaj Bilgi Sistemi
T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı web sitesinde ilan edilen duyuruya göre; yeni yönetmelik kapsamında Ambalaj Bilgi Sistemi değerlendirme, bakım ve geliştirme çalışmaları amacı ile kullanıcı girişlerine 2021 yılı Temmuz ayında kapatılmış olup söz konusu sistemde değerlendirme, bakım ve geliştirme süreci halen devam etmektedir.
Maske Kullanımı, PCR Testi ve HES Koduna ilişkin Genelge
T.C. İçişleri Bakanlığımızca 81 il valiliğine gönderilen PCR Testi ve HES Koduna ilişkin Genelge'ye göre, maske kullanımı, HES kodu ve PCR testi istenmesine ilişkin mevcut tedbir ve kurallar yeniden düzenlenmiştir.
Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Taslaklarına İlişkin Görüş Talebi
Ülkemizde zorunlu depozito uygulamasına geçiş 2872 sayılı Çevre Kanunu ile düzenlenmiş olup bu kapsamda ulusal ölçekte Zorunlu Depozito Yönetim Sisteminin kurulması ve işletilmesine yönelik genel ilke ve esasları belirleyerek sürdürülebilir bir sistem oluşturulması amacıyla Türkiye Çevre Ajansı kurularak çalışmalara başlanmıştır.
Ambalajda Katma Değerli Tasarıma Uluslararası Ödül
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından her yıl düzenlenen 17. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'nda dereceye giren 17 proje Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından her yıl düzenlenen WorldStar Student'ta yarıştı. 300 projenin yer aldığı uluslararası yarışmada Türkiye'den öğrencimiz ilk üçe girerek gümüş ödülün sahibi oldu.
Derneğimiz ISO 9001:2015 Tescilinin Devam Sürecini Başarıyla Tamamladı
Intertek Test Hizmetleri A.Ş. tarafından yapılan Belgelendirme ile Kalite Yönetim Sistemimiz tescil belgesi TK 090514-03 numara ile 14 Aralık 2021 tarihinde yayınlanmıştır. 2 Eylül 2024 tarihine kadar geçerli olacaktır.
Ambalaj e-Bülteni Aralık 2021
Ambalaj Sektörümüze ilişkin güncel gelişmelere yer verdiğimiz Ambalaj e-Bülteni Aralık 2021 sayısı yayınlanmıştır.
Atık Getirme Merkezleri, Sıfır Atık Uygulamaları ve Yeniden Kullanılabilir Ambalajlar İçin Depozito Sistemi
T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız sektörümüzü ilgilendiren bazı mevzuatta değişiklik ve düzenleme yapmıştır.
2022 GEKAP Tutarları Belirlendi
Resmî Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 533) uyarınca 2021 yılı için yeniden değerleme oranı %36,20 olarak tespit ve ilan edilmiştir.
Yeni Yılınızı Kutlarız
Yeni Yılınızı Kutlarız
PepsiCo sponsorluğundaki 2022-2023 IAPRI Öğrenci Değişim Bursu Açıklandı
IAPRI Öğrenci Değişim Bursu 2012 yılından beri veriliyor.  Burs, IAPRI üyesi bir kuruluştan seçilen öğrencinin araştırma çalışmalarını ilerletmek için başka bir IAPRI üye enstitüsünde araştırma yapmasına olanak sağlıyor.
COP26 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansında Yaptığımız Sunumu İzleyebilirsiniz
T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oturumunda ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan “Packaging for Environmental Sustainability” başlıklı İngilizce sunumuyla ülkemizde “Sürdürülebilir Üretim & Tüketim” konusunda Ambalaj Sektörümüz tarafından yapılan çalışmaları örneklerle anlattı.
Ambalaj e-Bülteni Eylül - Ekim - Kasım 2021 Yayınlandı
Ambalaj Sektörümüze ilişkin güncel gelişmelere yer verdiğimiz Ambalaj e-Bülteni  Eylül - Ekim - Kasım  2021  sayısı yayınlanmıştır.
Perakende Güneşi Ödülleri Adaylık Süreci Devam Ediyor
Her yıl gerçekleştirilen, perakende sektörünün başarılı ve özgün çalışmaları ile sektörün gelişimine katkıda bulunan kişi ve kurumların ödüllendirildiği Perakende Güneşi Ödülleri, 1-2 Haziran'da Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Perakende Günleri'nde sahiplerini bulacak.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz…
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz…
COP26 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansında Derneğimiz ASD Sunum Yapacaktır
Konferans kapsamında ülkemizce 10 Kasım 2021 Çarşamba günü TSİ 17:00 - 18:00'de “Türkiye'deki Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Politika Örnekleri ve Düşük Karbon Emisyonu Üzerindeki Etkileri: Çevre Etiketi ve Yaşam Döngüsü Analizi Çalışmaları” başlıklı bir yan etkinlik (side event) düzenlenecektir.
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
WorldStar 2022 Başvurularının Süresi Uzatıldı!
Ambalaj Ay Yıldızları 2020 Yarışmasında en az Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2022'ye katılma hakkı kazanmaktadır.
AsiaStar 2021 Başvurularının Süresi Uzatıldı!
ASD olarak sizleri Türkiye Ambalaj Sanayimizin uluslararası arenada rekabet gücünü ortaya koyacağı AsiaStar 2021 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve başvuru süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.
Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi
T.C. İçişleri Bakanlığımızca 20.08.2021 tarihinde yayınlanan Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi'ne göre, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren aşı olmayan kişilerin; vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmiştir.
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
Hep Birlikte Yaşamı Yeniden Yeşerteceğiz
Orman yangınları sebebiyle zarar gören bölgelerin yeniden ağaçlandırılması için TEMA Vakfı tarafından başlatılan kampanyaya destek olduk; ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak 1.000 fidan bağışında bulunduk.
Yeşil Mutabakat Eylem Planı Konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi
Yeşil Mutabakat Eylem Planı konulu 2021/15 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 15.07.2021 tarihinde Resmî Gazetede yayımlandı.
Kurban Bayramınızı Kutlarız
Kurban Bayramınızı Kutlarız
Yeni Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Çevre Ajansı ve çevre mevzuatındaki gelişmelere uyum sağlanabilmesi amacıyla 2017'dan beri geçerli olan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 'nde değişiklik yaparak yeni yönetmeliğini yayınlanmıştır.
Ambalaj Sanayicileri Derneği Yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu Oybirliği ile Seçildi
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Haziran 2021 günü Feriye - İstanbul adresinde gerçekleştirildi.  Başkanlığa Sn. Mustafa Zeki Sarıbekir ikinci kez oybirliği ile seçildi.
Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi
İçişleri Bakanlığınca Haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabı kapsamında 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00'ten itibaren hayata geçirilmesi gereken Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi yayınlanmıştır.
Atık İşleme Tesisleri Yönetmeliği Taslağı
Atıkların işlenmesi amacıyla faaliyet gösterecek atık işleme tesislerinin teknik kriterlerine ve sağlaması gereken şartlara ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla Atık İşleme Tesisleri Yönetmeliği Taslağı hazırlanmıştır.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
ASD 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı Bilgilendirmesi!
Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü saat 11:00'de FERİYE / İstanbul adresinde yapılacak olan 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Kademeli Normalleşme Dönemi Tedbirleri kapsamındaki kısıtlamaların uzatılmasından dolayı ertelenmiştir.
Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi
İçişleri Bakanlığınca 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00'e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde alınacak tedbirlere yönelik Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi yayınlanmıştır. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde e-Devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgesini ibraz etmek zorundadırlar.
Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sağlık ve Mutluluklar Dileriz
Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
Çalışma İzni Görev Belgesi Süresi Uzatıldı
İçişleri Bakanlığı tarafından bugün, 07.05.2021 tarihinde Görev Belgesi Süresinin Uzatılması konulu genelgesi yayımlanmıştır. Genelgede, işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresinin 12 Mayıs 2021 Çarşamba Günü saat 24.00'e kadar uzatıldığı ifade edilmiştir. 
Çalışma İzni Görev Belgesi Hakkında
İçişleri Bakanlığı tarafından dün 02.05.2021 tarihinde Görev Belgesi Hakkında konulu yeni bir genelge yayımlanmıştır. Genelge ile yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun işveren ve çalışan tarafından manuel düzenlenerek imza altına alınarak kullanılabilmesine ilişkin süre iki gün daha uzatılarak 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00'e kadar kullanılmasına imkân tanınmıştır. 
"Görev Belgesi Düzenleme" Konulu Genelge
İçişleri Bakanlığınca valiliklere "Görev Belgesi Düzenleme" konulu genelge gönderilmiştir. Genelgede daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirildiği hatırlatılmıştır.
İçişleri Bakanlığının Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi
T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilmesine karar verilmiştir.
Yeniden Kullanılabilir Ambalajların Depozito Uygulamaları
Yeniden/Tekrar Kullanılabilir Ambalajlar İçin Depozito Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında depozito sistemini uygulayan piyasaya sürenlerin depozitolu olarak piyasaya sürdüğü ambalajlardan Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik kapsamında geri kazanım katılım payı tahsil edilmeyeceği belirtilmiş olmakla birlikte depozito sistemi dâhilinde toplanamayan ambalajların geri kazanım katılım payına tabi tutulacağı ifade edilmektedir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
İçişleri Bakanlığının Kısmi Kapanma Tedbirleri Konulu Genelgesi
T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından iki haftalık kısmi kapanmaya yönelik Genelge yayımlanmıştır. Genelgede, Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde “üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar” yer almaktadır. Daha önce olduğu gibi Ambalaj Üreticileri bu kapsamda sokağa çıkma yasağından muaf olacaklardır.
Ambalaj Atıklarının 2021 Bildirimleri ile Plastik Poşet Üreticilerinin Veri Girişi Duyurusu
Ambalaj Atıklarının Kontrol Yönetmeliği gereğince Ambalaj Üreticilerinin, Ambalaj Tedarikçilerinin ve Piyasaya Süren firmaların, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden 31 Mart 2021 tarihine kadar 2020 yılı ve geçmiş yıllara yönelik bildirim yapmaları gerekmektedir.
Plastik Poşetlerde “Sıfır Atık Logosu” ve “Çevreci Slogan” Kullanım Kriterleri
Plastik Poşetlerde “Sıfır Atık Logosu” ve “Çevreci Slogan” Kullanım Kriterleri yayımlanmıştır.
Sıfır Atık Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sıfır Atık Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” taslağı görüşe açıldı.
ASD Başkanı Zeki Sarıbekir 'Patronlar Anlatıyor'da Vahap Munyar'ın Sorularını Yanıtladı
ASD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, 7 Şubat 2021 Pazar günü 'Patronlar Anlatıyor'da Gazeteci Vahap Munyar'ın gündeme ve sektöre yönelik sorularını yanıtladı.
ASD Başkanı Zeki Sarıbekir BloombergHT TV İş Dünyası Programına Katıldı
ASD Başkanı Zeki Sarıbekir programda, Türkiye Ambalaj Sanayinin 2020 yılını değerlendirip, 2021 yılı öngörülerini paylaştı.
2021 GEKAP Tutarları Belirlendi
30 Aralık 2020 tarihli Resmî Gazete ‘de yayınlanan “2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Alınacak Geri Kazanım Katılım Payı Tutarlarına İlişkin Tebliğ (2021/1)” ile 2021 yılında uygulanacak Geri Kazanım Katılım Payı Tutarları belirlenmiştir.
Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Yayınlandı
“Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 24 Aralık 2020'de kabul edilerek 30 Aralık 2020 tarihinde 31350 sayılı resmi gazetede yayınlandı.
Yeni Yılınızı Kutlarız
Yeni Yılınızı Kutlarız
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapıldı
22 Aralık 2020  tarihli Bakan Oluru ile “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” da güncelleme yapılmış ve plastik poşet ücretlerinin 2021 yılında da değiştirilmeyerek 25 kuruş/adet olarak uygulanması kararı alınmıştır.
Sokağa Çıkma Yasağı Muafiyeti
T.C. İçişleri Bakanlığınca 15.12.2020 tarihli  ‘81 İle Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler Genelgesi' yayımlanmıştır.
Sokağa Çıkma Yasağı Muafiyeti
T.C. İçişleri Bakanlığınca 30.11.2020 tarihli Sokağa Çıkma Kısıtlaması esaslarını belirleyen Genelge yayımlanmıştır.
Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler
T.C. İçişleri Bakanlığımız tarafından “Koronavirüs Yeni Tedbirler Genelgesi” yayınlandı.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz...
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz...
2020 Yılı Depozito Bildirimleri Hakkında Bakanlık Duyurusu
“Yeniden Kullanılabilir Ambalajlara Yönelik Depozito Uygulama Planları ve Planların Değerlendirilmesine” ilişkin yeni bir duyuru yayımlandı.
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Derneğimize iletilen yazıda, tüm ambalajların çevresel açıdan belirli ölçütlere, temel şart ve özelliklere sahip üretimine yönelik prensip, politika ve programlar ile hukuki, idari ve teknik esaslar belirtilmektedir.
AB Yeşil Mutabakatı Semineri ve Sunumu
TOBB tarafından 6 Ekim 2020 tarihinde "AB Yeşil Mutabakatı'nın (Green Deal) Temel Unsurları: Türk İş Dünyası için Beklentiler Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirilmiştir.
Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkındaki Yönetmelik Taslağı
"Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkındaki Yönetmelik Taslağı” Bakanlığımız web sitesinde görüşe açılmıştır.
Sıfır Atık Yönetim Sistemi Kılavuzları yayımlanmıştır
Sıfır Atık Yönetim Sistemi Kılavuzları 11 Eylül 2020 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sitesinde yayımlanmıştır. 
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun 28.08.2020
ADR Sertifikaları Hakkında Önemli Bilgilendirme
"Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR)" paralelinde hazırlanan "Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik" 30754 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 21.08.2020
WPO WorldStar Virtual Ceremony (Sanal Ödül Töreni)
WorldStar Yarışmasının geçen yılki kazananları bu yıl internet üzerinden gerçekleştirilecek özel bir törenle açıklanacaktır.
GEKAP Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapılmıştır
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar'da Bakan Oluru ile güncelleme yapılmıştır. 23.07.2020
Geri Kazanım Katılım Payının Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapıldı
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar yürürlüğe girmiştir. 30.06.2020
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi Uygulaması Hk.
Ücretlendirme uygulamasına tabi plastik poşetlerin söz konusu Usul ve Esaslarda belirlenmiş olan özelliklerde üretimi ve piyasaya sürülmesi önem arz etmektedir. 02.06.2020
Sektörler İçin Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi
T.C.Sağlık Bakanlığımız tarafından 'COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' yayımlandı.
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Yayımlandı
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2019 tarihinde 30995 sayılı 4. Mükerrer Resmi Gazete'de “GERİ KAZANIM KATILIM PAYINA İLİŞKİN YÖNETMELİK” yayımlanmıştır. 02.01.2020
Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemelere İlişkin Tebliğler Yayımlandı
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'mızın Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği ve Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemelerin Bileşenlerinin Migrasyon Testinde Kullanılan Gıda Benzerleri Listesi Tebliği 25.12.2019 tarihli 30989 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 03.01.2020
Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği'nde değişiklik yapıldı
Geri kazanım katılım payı tutarlarına ilişkin yeni liste Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete'de yayımlandı. 06.02.2020
Geri Kazanım Katılım Payının Usul ve Esasları Yayımlandı
“Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul Ve Esaslar” T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde 10.02.2020 tarihinde yayımlanmıştır. 11.02.2020
Geri Kazanım Katılım Payı Beyanı Şubat Ayı Sonuna Kadar Yapılmalıdır
GEKAP uygulamalarına yönelik beyan ve ödeme işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ayrı bir sistem üzerinden ve yine Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca belirlenen usul ve esaslar uyarınca gerçekleştirilecektir. 18.02.2020
2 Mart 2020 Tarihine Kadar Verilmesi Gereken GEKAP Beyannamelerinin Verilme Süresi Uzatıldı
Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerinin verilme süresi 30 Mart 2020 Pazartesi günü sonuna kadar uzatılmıştır. 28.02.2020
Ambalaj Atıklarının 2020 Bildirimleri ile Plastik Poşet Üreticilerinin Veri Girişi Duyurusu
Ambalaj Atıklarının Kontrol Yönetmeliği gereği Ekonomik İşletmeler, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden bu ay sonuna kadar (31 Mart 2020) 2019 yılı ve geçmiş yıllara yönelik bildirim yapmaları gerekmektedir. 02.03.2020
Ambalaj Sektörü Ticaret Heyeti (Haziran 2020 - Johannesburg / Güney Afrika Cumhuriyeti)
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından, 23 - 26 Haziran 2020 tarihlerinde Africa's Big 7 Fuarı ile eş zamanlı olarak Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük şehri olan Johannesburg'a, Ambalaj Sektörü Ticaret Heyeti düzenlenecektir. 02.03.2020
Görüşe Açılan Mevzuat
Türk Gıda Kodeksi “Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” ile “Salça ve Benzeri Ürünler Tebliğ Taslağı” metinleri Bakanlığın web sayfasında görüşe açıldı. 10.03.2020
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Değiştirildi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 Aralık 2017 tarihli ve 30283 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin bazı maddeleri değiştirilmiştir. 13.03.2020
Interpack ve Drupa Fuarları 2021 Yılına Ertelenmiştir
Ambalaj ihtisas fuarı Interpack ile Drupa Baskı Teknolojileri Fuarı önümüzdeki yıla ertelenmiştir. 16.03.2020
WorldStar 2020 Ödül Töreni İptal Edildi
Tüm dünyada yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle Interpack 2020 Fuarı ve WorldStar 2020 Ödül töreni iptal edilmiştir. 18.03.2020
Gerekli Önlemleri Alarak Ambalaj Üretimimize Devam Etmeliyiz
Koronavirüs'ten Korunmanın Bir Başka Önemli Yolu da tüm sektörler için önemli olan Ambalajdır. 17.03.2020
Geri Kazanım Katılım Payı Değişikliği
Hazine ve Maliye Bakanlığına vermiş olduğu yetkiye dayanılarak Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin elektronik ortamda beyan edilmesi zorunluluğu getirilmiştir. ilk ödeme 4/8/2020 günü saat 23.59'a kadar yapılacak. 23.03.2020
Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması
Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik hakkında açıklayıcı dokümanlar, sıkça sorulan sorular ile soru, görüş ve öneri formu adresi erişime açıldı. 04.03.2020
Atık Yönetimi İşlemlerinde İlave Süre Uygulaması
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Atık Yönetimi Bildirim, Beyan, Müracaat ve Belgelendirme İşlemlerinde ilave süre uygulamasına gitmiştir. 27.03.2020
COVID-19 Önlemleri Kapsamında Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında
Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları 17.04 2020 - 19.04.2020 tarihleri arasında yasaklandı. 14.04.2020
Sokağa Çıkma Yasağı Muafiyeti
COVID-19 önlemleri çerçevesinde geçen hafta sonu olduğu gibi bu hafta sonu da (17.04.2020 saat 24:00 - 19.04.2020 saat 24:00) sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. 16.04.2020
23-24-25-26 Nisan Sokağa Çıkma Yasağı İzinleri
T.C. İçişleri Bakanlığımız tarafından bugün yayınlanan Genelge ile 22 Nisan saat 24.00 ile 26 Nisan 24.00 saatleri arasında belirtilen istisnalar hariç olmak üzere vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır. 21.04.2020