Duyurular

WorldStar 2022 Başvurularının Süresi Uzatıldı!
Ambalaj Ay Yıldızları 2020 Yarışmasında en az Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2022'ye katılma hakkı kazanmaktadır.
AsiaStar 2021 Başvurularının Süresi Uzatıldı!
ASD olarak sizleri Türkiye Ambalaj Sanayimizin uluslararası arenada rekabet gücünü ortaya koyacağı AsiaStar 2021 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve başvuru süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.
Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi
T.C. İçişleri Bakanlığımızca 20.08.2021 tarihinde yayınlanan Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi'ne göre, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren aşı olmayan kişilerin; vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmiştir.
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
Hep Birlikte Yaşamı Yeniden Yeşerteceğiz
Orman yangınları sebebiyle zarar gören bölgelerin yeniden ağaçlandırılması için TEMA Vakfı tarafından başlatılan kampanyaya destek olduk; ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği olarak 1.000 fidan bağışında bulunduk.
Yeşil Mutabakat Eylem Planı Konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi
Yeşil Mutabakat Eylem Planı konulu 2021/15 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 15.07.2021 tarihinde Resmî Gazetede yayımlandı.
Kurban Bayramınızı Kutlarız
Kurban Bayramınızı Kutlarız
Yeni Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Çevre Ajansı ve çevre mevzuatındaki gelişmelere uyum sağlanabilmesi amacıyla 2017'dan beri geçerli olan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 'nde değişiklik yaparak yeni yönetmeliğini yayınlanmıştır.
Ambalaj Sanayicileri Derneği Yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu Oybirliği ile Seçildi
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı 23 Haziran 2021 günü Feriye - İstanbul adresinde gerçekleştirildi.  Başkanlığa Sn. Mustafa Zeki Sarıbekir ikinci kez oybirliği ile seçildi.
Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi
İçişleri Bakanlığınca Haziran ayı boyunca uygulanacak olan kademeli normalleşme sürecinin ikinci etabı kapsamında 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00'ten itibaren hayata geçirilmesi gereken Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri Genelgesi yayınlanmıştır.
Atık İşleme Tesisleri Yönetmeliği Taslağı
Atıkların işlenmesi amacıyla faaliyet gösterecek atık işleme tesislerinin teknik kriterlerine ve sağlaması gereken şartlara ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla Atık İşleme Tesisleri Yönetmeliği Taslağı hazırlanmıştır.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.
ASD 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı Bilgilendirmesi!
Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü saat 11:00'de FERİYE / İstanbul adresinde yapılacak olan 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Kademeli Normalleşme Dönemi Tedbirleri kapsamındaki kısıtlamaların uzatılmasından dolayı ertelenmiştir.
Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi
İçişleri Bakanlığınca 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00'e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde alınacak tedbirlere yönelik Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi yayınlanmıştır. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde e-Devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgesini ibraz etmek zorundadırlar.
Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sağlık ve Mutluluklar Dileriz
Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.
Çalışma İzni Görev Belgesi Süresi Uzatıldı
İçişleri Bakanlığı tarafından bugün, 07.05.2021 tarihinde Görev Belgesi Süresinin Uzatılması konulu genelgesi yayımlanmıştır. Genelgede, işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresinin 12 Mayıs 2021 Çarşamba Günü saat 24.00'e kadar uzatıldığı ifade edilmiştir. 
Çalışma İzni Görev Belgesi Hakkında
İçişleri Bakanlığı tarafından dün 02.05.2021 tarihinde Görev Belgesi Hakkında konulu yeni bir genelge yayımlanmıştır. Genelge ile yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun işveren ve çalışan tarafından manuel düzenlenerek imza altına alınarak kullanılabilmesine ilişkin süre iki gün daha uzatılarak 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00'e kadar kullanılmasına imkân tanınmıştır. 
"Görev Belgesi Düzenleme" Konulu Genelge
İçişleri Bakanlığınca valiliklere "Görev Belgesi Düzenleme" konulu genelge gönderilmiştir. Genelgede daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirildiği hatırlatılmıştır.
İçişleri Bakanlığının Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi
T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilmesine karar verilmiştir.
Yeniden Kullanılabilir Ambalajların Depozito Uygulamaları
Yeniden/Tekrar Kullanılabilir Ambalajlar İçin Depozito Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında depozito sistemini uygulayan piyasaya sürenlerin depozitolu olarak piyasaya sürdüğü ambalajlardan Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik kapsamında geri kazanım katılım payı tahsil edilmeyeceği belirtilmiş olmakla birlikte depozito sistemi dâhilinde toplanamayan ambalajların geri kazanım katılım payına tabi tutulacağı ifade edilmektedir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun
İçişleri Bakanlığının Kısmi Kapanma Tedbirleri Konulu Genelgesi
T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından iki haftalık kısmi kapanmaya yönelik Genelge yayımlanmıştır. Genelgede, Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde “üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar” yer almaktadır. Daha önce olduğu gibi Ambalaj Üreticileri bu kapsamda sokağa çıkma yasağından muaf olacaklardır.
Ambalaj Atıklarının 2021 Bildirimleri ile Plastik Poşet Üreticilerinin Veri Girişi Duyurusu
Ambalaj Atıklarının Kontrol Yönetmeliği gereğince Ambalaj Üreticilerinin, Ambalaj Tedarikçilerinin ve Piyasaya Süren firmaların, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden 31 Mart 2021 tarihine kadar 2020 yılı ve geçmiş yıllara yönelik bildirim yapmaları gerekmektedir.
Plastik Poşetlerde “Sıfır Atık Logosu” ve “Çevreci Slogan” Kullanım Kriterleri
Plastik Poşetlerde “Sıfır Atık Logosu” ve “Çevreci Slogan” Kullanım Kriterleri yayımlanmıştır.
Sıfır Atık Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sıfır Atık Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” taslağı görüşe açıldı.
ASD Başkanı Zeki Sarıbekir 'Patronlar Anlatıyor'da Vahap Munyar'ın Sorularını Yanıtladı
ASD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, 7 Şubat 2021 Pazar günü 'Patronlar Anlatıyor'da Gazeteci Vahap Munyar'ın gündeme ve sektöre yönelik sorularını yanıtladı.
ASD Başkanı Zeki Sarıbekir BloombergHT TV İş Dünyası Programına Katıldı
ASD Başkanı Zeki Sarıbekir programda, Türkiye Ambalaj Sanayinin 2020 yılını değerlendirip, 2021 yılı öngörülerini paylaştı.
2021 GEKAP Tutarları Belirlendi
30 Aralık 2020 tarihli Resmî Gazete ‘de yayınlanan “2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Alınacak Geri Kazanım Katılım Payı Tutarlarına İlişkin Tebliğ (2021/1)” ile 2021 yılında uygulanacak Geri Kazanım Katılım Payı Tutarları belirlenmiştir.
Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Yayınlandı
“Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 24 Aralık 2020'de kabul edilerek 30 Aralık 2020 tarihinde 31350 sayılı resmi gazetede yayınlandı.
Yeni Yılınızı Kutlarız
Yeni Yılınızı Kutlarız
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapıldı
22 Aralık 2020  tarihli Bakan Oluru ile “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” da güncelleme yapılmış ve plastik poşet ücretlerinin 2021 yılında da değiştirilmeyerek 25 kuruş/adet olarak uygulanması kararı alınmıştır.
Sokağa Çıkma Yasağı Muafiyeti
T.C. İçişleri Bakanlığınca 15.12.2020 tarihli  ‘81 İle Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler Genelgesi' yayımlanmıştır.
Sokağa Çıkma Yasağı Muafiyeti
T.C. İçişleri Bakanlığınca 30.11.2020 tarihli Sokağa Çıkma Kısıtlaması esaslarını belirleyen Genelge yayımlanmıştır.
Koronavirüs Salgını Yeni Tedbirler
T.C. İçişleri Bakanlığımız tarafından “Koronavirüs Yeni Tedbirler Genelgesi” yayınlandı.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz...
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sevgi ve saygı ile anıyoruz...
2020 Yılı Depozito Bildirimleri Hakkında Bakanlık Duyurusu
“Yeniden Kullanılabilir Ambalajlara Yönelik Depozito Uygulama Planları ve Planların Değerlendirilmesine” ilişkin yeni bir duyuru yayımlandı.
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun
Ambalaj Üreticilerinin Yükümlülükleri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Derneğimize iletilen yazıda, tüm ambalajların çevresel açıdan belirli ölçütlere, temel şart ve özelliklere sahip üretimine yönelik prensip, politika ve programlar ile hukuki, idari ve teknik esaslar belirtilmektedir.
AB Yeşil Mutabakatı Semineri ve Sunumu
TOBB tarafından 6 Ekim 2020 tarihinde "AB Yeşil Mutabakatı'nın (Green Deal) Temel Unsurları: Türk İş Dünyası için Beklentiler Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirilmiştir.
Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkındaki Yönetmelik Taslağı
"Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkındaki Yönetmelik Taslağı” Bakanlığımız web sitesinde görüşe açılmıştır.
Sıfır Atık Yönetim Sistemi Kılavuzları yayımlanmıştır
Sıfır Atık Yönetim Sistemi Kılavuzları 11 Eylül 2020 tarihinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sitesinde yayımlanmıştır. 
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun 28.08.2020
ADR Sertifikaları Hakkında Önemli Bilgilendirme
"Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması (ADR)" paralelinde hazırlanan "Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik" 30754 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 21.08.2020
WPO WorldStar Virtual Ceremony (Sanal Ödül Töreni)
WorldStar Yarışmasının geçen yılki kazananları bu yıl internet üzerinden gerçekleştirilecek özel bir törenle açıklanacaktır.
GEKAP Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapılmıştır
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar'da Bakan Oluru ile güncelleme yapılmıştır. 23.07.2020
Geri Kazanım Katılım Payının Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapıldı
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar yürürlüğe girmiştir. 30.06.2020
Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi Uygulaması Hk.
Ücretlendirme uygulamasına tabi plastik poşetlerin söz konusu Usul ve Esaslarda belirlenmiş olan özelliklerde üretimi ve piyasaya sürülmesi önem arz etmektedir. 02.06.2020
Sektörler İçin Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi
T.C.Sağlık Bakanlığımız tarafından 'COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi' yayımlandı.
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Yayımlandı
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2019 tarihinde 30995 sayılı 4. Mükerrer Resmi Gazete'de “GERİ KAZANIM KATILIM PAYINA İLİŞKİN YÖNETMELİK” yayımlanmıştır. 02.01.2020
Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemelere İlişkin Tebliğler Yayımlandı
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'mızın Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği ve Türk Gıda Kodeksi Gıda ile Temas Eden Plastik Madde ve Malzemelerin Bileşenlerinin Migrasyon Testinde Kullanılan Gıda Benzerleri Listesi Tebliği 25.12.2019 tarihli 30989 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 03.01.2020
Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği'nde değişiklik yapıldı
Geri kazanım katılım payı tutarlarına ilişkin yeni liste Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete'de yayımlandı. 06.02.2020
Geri Kazanım Katılım Payının Usul ve Esasları Yayımlandı
“Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul Ve Esaslar” T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde 10.02.2020 tarihinde yayımlanmıştır. 11.02.2020
Geri Kazanım Katılım Payı Beyanı Şubat Ayı Sonuna Kadar Yapılmalıdır
GEKAP uygulamalarına yönelik beyan ve ödeme işlemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ayrı bir sistem üzerinden ve yine Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca belirlenen usul ve esaslar uyarınca gerçekleştirilecektir. 18.02.2020
2 Mart 2020 Tarihine Kadar Verilmesi Gereken GEKAP Beyannamelerinin Verilme Süresi Uzatıldı
Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerinin verilme süresi 30 Mart 2020 Pazartesi günü sonuna kadar uzatılmıştır. 28.02.2020
Ambalaj Atıklarının 2020 Bildirimleri ile Plastik Poşet Üreticilerinin Veri Girişi Duyurusu
Ambalaj Atıklarının Kontrol Yönetmeliği gereği Ekonomik İşletmeler, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden bu ay sonuna kadar (31 Mart 2020) 2019 yılı ve geçmiş yıllara yönelik bildirim yapmaları gerekmektedir. 02.03.2020
Ambalaj Sektörü Ticaret Heyeti (Haziran 2020 - Johannesburg / Güney Afrika Cumhuriyeti)
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından, 23 - 26 Haziran 2020 tarihlerinde Africa's Big 7 Fuarı ile eş zamanlı olarak Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük şehri olan Johannesburg'a, Ambalaj Sektörü Ticaret Heyeti düzenlenecektir. 02.03.2020
Görüşe Açılan Mevzuat
Türk Gıda Kodeksi “Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı” ile “Salça ve Benzeri Ürünler Tebliğ Taslağı” metinleri Bakanlığın web sayfasında görüşe açıldı. 10.03.2020
Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Değiştirildi!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 Aralık 2017 tarihli ve 30283 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinin bazı maddeleri değiştirilmiştir. 13.03.2020
Interpack ve Drupa Fuarları 2021 Yılına Ertelenmiştir
Ambalaj ihtisas fuarı Interpack ile Drupa Baskı Teknolojileri Fuarı önümüzdeki yıla ertelenmiştir. 16.03.2020
WorldStar 2020 Ödül Töreni İptal Edildi
Tüm dünyada yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle Interpack 2020 Fuarı ve WorldStar 2020 Ödül töreni iptal edilmiştir. 18.03.2020
Gerekli Önlemleri Alarak Ambalaj Üretimimize Devam Etmeliyiz
Koronavirüs'ten Korunmanın Bir Başka Önemli Yolu da tüm sektörler için önemli olan Ambalajdır. 17.03.2020
Geri Kazanım Katılım Payı Değişikliği
Hazine ve Maliye Bakanlığına vermiş olduğu yetkiye dayanılarak Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin elektronik ortamda beyan edilmesi zorunluluğu getirilmiştir. ilk ödeme 4/8/2020 günü saat 23.59'a kadar yapılacak. 23.03.2020
Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması
Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik hakkında açıklayıcı dokümanlar, sıkça sorulan sorular ile soru, görüş ve öneri formu adresi erişime açıldı. 04.03.2020
Atık Yönetimi İşlemlerinde İlave Süre Uygulaması
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Atık Yönetimi Bildirim, Beyan, Müracaat ve Belgelendirme İşlemlerinde ilave süre uygulamasına gitmiştir. 27.03.2020
COVID-19 Önlemleri Kapsamında Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında
Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları 17.04 2020 - 19.04.2020 tarihleri arasında yasaklandı. 14.04.2020
Sokağa Çıkma Yasağı Muafiyeti
COVID-19 önlemleri çerçevesinde geçen hafta sonu olduğu gibi bu hafta sonu da (17.04.2020 saat 24:00 - 19.04.2020 saat 24:00) sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. 16.04.2020
23-24-25-26 Nisan Sokağa Çıkma Yasağı İzinleri
T.C. İçişleri Bakanlığımız tarafından bugün yayınlanan Genelge ile 22 Nisan saat 24.00 ile 26 Nisan 24.00 saatleri arasında belirtilen istisnalar hariç olmak üzere vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır. 21.04.2020