Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi

Sayın ASD Üyeleri,

İçişleri Bakanlığınca 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00'e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde alınacak tedbirlere yönelik Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesi 16 Mayıs 2021 Pazar günü yayınlanmıştır.

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Kademeli Normalleşme Tedbirlerine bağlantıdan ulaşabilirsiniz; https://www.icisleri.gov.tr/kademeli-normallesme-tedbirleri-genelgesi

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişiler yapılan denetimlerde 29.04.2021 tarihli  "Görev Belgesi Düzenleme Genelgesi” çerçevesinde e-Devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgesini ibraz etmek zorundadırlar. Ancak Nace kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir iş yerinde görev yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası gibi durumlarda işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan çalışma izni görev belgesi formu da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

e-Başvuru Sistemine bağlantıdan ulaşılabilirsiniz; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru  

Görev Belgesi Düzenleme Genelgesi'ne Ek 1'den, Görev Belgesi Formuna ise Ek 2'den ulaşabilirsiniz.

Ek 1: "Görev Belgesi Düzenleme" Konulu Genelge

Ek 2: Görev Belgesi Formu

Kademeli Normalleşme Tedbirleri Genelgesinin Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinin 7. maddesinde “üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar” yer almaktadır. Daha önce olduğu gibi Ambalaj Üreticileri bu kapsamda sokağa çıkma yasağından muaf olacaklardır.

İlgili listesinin 11. ve 21. maddeleri gereğince de, ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar ve elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar ile servis hizmeti vermek üzere görevde olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları da sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklardır. Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla kısıtlamadan muaf olacakların tam listesine Ek 3'den ulaşabilirsiniz.

Ek 3: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 1 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.    

Saygılarımızla,

Ambalaj Sanayicileri Derneği