TOMRA ve Borealis Plastik Atık Ayıklama, Gelişmiş Mekanik Geri Dönüşüm Tesisini Açtı

TOMRA ve Borealis Plastik Atık Ayıklama, Gelişmiş Mekanik Geri Dönüşüm Tesisini Açtı
30 Nisan 2021 14:42

TOMRA ve Borealis, Almanya'nın Lahnstein şehrindeki gelişmiş mekanik geri dönüşüm demo tesisini faaliyete geçirdi. Tesis, eşsiz sonuçlar hedeflenerek oluşturulan kimya ve teknoloji ortaklığı sonucunda kuruldu.

TOMRA Başkan Yardımcısı ve Döngüsel Ekonomi Başkanı Volker Rehrmann, konuyla ilgili olarak açıklamada bulunarak; "Bu tesis, pazarda gerçekten önemli bir etki yaratmak üzere değer zincirindeki kilit oyuncular bir araya geldiğinde nelerin yapılabileceğini gösteren sürecin yalnızca başlangıcı. Yeni Döngüsel Ekonomi Bölümünü henüz sunduğumuz bu günlerde, atık yönetiminin ve bunun gibi önemli projelerin sürdürülebilir bir gelecek yolunda çok büyük bir rol oynayacağı açık. Bu tesis, döngüsel ekonomiye dönüşümü hızlandıracağımız önümüzdeki yıllarda önemli bir unsur haline gelecek." diye belirtti.

Borealis Poliolefin, İnovasyon ve Teknoloji, Döngüsel Ekonomi Çözümleri Başkan Yardımcısı Lucrèce Foufopoulos ise şunları söyledi: "Bu tesis, Borealis tarafından kurulan, plastik döngüsellik alanında iş birliği yoluyla inovasyon gerçekleştirmeyi amaçlayan EverMinds™ platformunun ilkelerini bir araya getiriyor. Marka sahipleri ve dönüştürücüleri için son derece zorlu uygulamalara uygun birinci sınıf geri dönüştürülmüş malzeme sunmak, Borealis'in daha döngüsel bir plastik ekonomisi geliştirme alanına en yeni katkısıdır.”

Tesisin işletilmesi, TOMRA, Borealis ve Zimmerman'ın ortak bir girişimi. Son teknolojiyle donatılan tesis, hem sert hem de esnek evsel atıkları işliyor. Tesis, mevcut pek çok geri dönüşüm tesisin aksine, otomotiv ve tüketim ürünleri gibi çeşitli sektörlerdeki zorlu plastik uygulamalarında kullanılması gerekli gelişmiş çözümleri üretecek. Borcycle™ M dereceli bu geri dönüştürülmüş polimerler, yüksek saflık, düşük koku, yüksek ürün tutarlılığı ve açık renk fraksiyonları ile değer zinciri genelindeki müşteri kalite gerekliliklerini karşılayacak. 

Procter & Gamble (P&G) Ar-Ge Ambalaj Sürdürülebilirliği Teknik Direktörü Gian De Belder, konu ile ilgili açıklamasında; " P&G'de daha güçlü bir döngüsel ekonomi yaratmak için 'gelecekteki hayatı' düşünerek ambalaj üretiyoruz. Sektörün bu vizyona katkıda bulunabilmesi için yüksek kalitede geri dönüştürülmüş plastik arzını artırmalıyız. TOMRA ve Borealis'in benimsediği yaklaşım, markalarımız için mevcut PCR maddelerinin hem niteliğinde hem de niceliğinde bir sıçrama gerçekleştirme potansiyeline işaret ediyor ve geri dönüştürülmemiş plastik kullanımımızı 2030 yılında %50 oranında ya da yıllık 300 kiloton ölçeğinde azaltma hedefimize ulaşmamıza katkıda bulunuyor." dedi.

Henkel Uluslararası Ambalaj Teknolojisi Ev Bakım Direktörü Thorsten Leopold ise şu yorumda bulundu: "Henkel olarak fosil bazlı geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını, 2025'e kadar %50 oranında azaltmak istiyoruz. Daha döngüsel ambalajla ilgili önemli zorluklardan biri, bizim markalarımızda ambalaj olarak kullanılabilecek yüksek kalitede geri dönüştürülmüş plastik bulunamaması. Dolayısıyla bu projenin, üç uzmanı değer zincirinde bir araya getirmesi bizi çok heyecanlandırıyor."

Diğer Haberler