Bakioğlu Holding'ten Bakcycle Esnek Ambalaj Geri Dönüşüm Tesisi 

Bakioğlu Holding'ten Bakcycle Esnek Ambalaj Geri Dönüşüm Tesisi 
14 Ağustos 2023 11:06

Esnek ambalaj sektöründe, dikey entegrasyon iş modelinde faaliyet gösteren ve kendi alanlarında güçlü yapılarıyla öne çıkan Bakioğlu Holding Ambalaj Grubu Şirketleri arasına dahil olan Bakcycle, Türkiye'de tüketim sonrası alçak yoğunluklu polietilen atıklarından ilk defa esnek ambalaj üretiminde kullanılmak üzere yüksek saflıkta geri dönüştürülmüş granül sunacak tesisini kuruyor.

Başlangıç aşamasında mekanik geri dönüşüm yapacak olan Bakcycle, bu alanda optik ayıklama, sıcak yıkama, ekstrüzyon süreçlerinde lazer filtreleme ve koku giderme gibi işlemlerin tamamını bünyesinde bulunduran Türkiye'deki ilk tesis olma özelliğini taşırken Avrupa ve dünyada ise sayılı tesisler arasında yerini alıyor. Tesisin üretim süreçlerinin merkezindeki optik ayıklama operasyonları için iki adet TOMRA AUTOSORTTM ve üç adet TOMRA AUTOSORTTM SPEEDAIR makinelerinin kurulumu gerçekleştiriliyor. Bakcycle yeni tesisi, Türkiye'de TOMRA AUTOSORTTM SPEEDAIR makinesinin kurulacağı ilk tesis olması ile de ayrıca önem taşıyor.

Bakioğlu Holding İcra Kurulu Eş Başkanı Enver Bakioğlu, yeni yatırımları ile ilgili açıklamasında; “Bakioğlu Holding ve Grup Şirketlerimizle sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi yolculuğunda üzerimize düşeni yapmayı hedefliyoruz. Nitekim Bakcycle, işimizi sürdürülebilir kılma ve esnek ambalaj döngüsel ekonomisine büyük bir katkı sağlama motivasyonuyla kurulmuştur. Ana motivasyonumuzun yanı sıra bizi bu yatırıma teşvik eden bir diğer konu, Avrupa ve Türkiye'de ambalaj sektörünün daha kaliteli geri dönüştürülmüş içeriğe hızla artan talebidir. Halihazırda Bakioğlu Holding çatısı altında yer alan dört ayrı ambalaj şirketimiz bünyesinde dışarıdan temin ettiğimiz geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanarak bu nihai ürün taleplerini karşılıyoruz ancak müşterilerimizin geri dönüştürülmüş içerik beklentisi her geçen gün artıyor. Bu çerçevede, hedeflediğimiz yüksek kalitede malzemeye rahatça ulaşmak üzere bu süreci de bünyemizde yönetmeye karar verdik. LDPE film üretiminde kullanılabilen geri dönüştürülmüş malzeme, çok hassas bir konu ve ince yapısı nedeniyle en ufak bir kusur bile gözle görülebileceğinden kalite beklentileri oldukça yüksek. Dolayısıyla yeni yatırımlarımızı ve tesisimizi en son teknolojiye sahip bir altyapı ile planladık” diye belirtti.

Diğer Haberler