Depozito Çalışma Grubu Toplandı

Depozito Çalışma Grubu Toplandı
04 Haziran 2021 11:46

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan Atık ve Geri Dönüşüm Sanayi Meclisinde tüm paydaşların yer aldığı (içecek üreticileri, ambalaj üreticileri, kozmetik, atık toplayıcı ve geri dönüşüm, perakendeciler, cam üreticileri, makine üreticileri) Çalışma Grubu ilk toplantısını 25 Mayıs 2021 Salı günü ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Amacı, 2022 yılında uygulamaya gireceği düşünülen Depozito uygulamasının sağlıklı sistem/yöntem önerilerini müzakere ederek Çevre Bakanlığı'na bilgi aktarımı yapmak olan çalışma gurubun toplantısında Prof. Dr. Erdem Görgün “Türkiye Depozito İade Sistemi (TÜDİS)” konu başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Yapılan sunumdan sonra çalışma grubunda yer alan gruplar konuya dair görüşlerini ifade ettiler.  İçecek Üreticileri, depozito sistemine geçiş sürecinde bilgilendirme yapılması ve tüketicinin eğitilmesinin önemini vurguladı. Ambalaj Üreticileri ise, depozito sistemindeki planlamada ücretlendirme konusunun çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, sisteme entegre edilecek olan sektörlerin bu sisteme hazırlıklarının olup olmadığı konusunda detaylı çalışmaların  yapılmasının, sistemin hazırlık, kurgulanma ve geçiş sürelerinin doğru tespiti için mühim olduğunun altını çizdi. Toplamanın perakende satış noktalarına operasyonel açıdan bir yük getirmeyecek şekilde kurgulanması gerektiğini ifade eden Perakendeciler,  toplama yöntemi satış noktası metrekaresine bakılmaksızın perakende noktasının tercihine bırakılmalıdır değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler