BOBST, CEFLEX'e Üye Oldu

BOBST, CEFLEX'e Üye Oldu
17 Ağustos 2020 08:45

BOBST, fleksibıl ambalajın tüm değer zincirini temsil eden Avrupa şirket ve dernekleri konsorsiyumunun ortak girişimi olan CEFLEX'e (Fleksibıl Ambalaj için Döngüsel Ekonomi Konsorsiyumu'na) üye oldu.

Döngüsel ekonomi; üretim zincirlerinde oluşan atıkların, geri dönüşüm yoluyla kazanılarak , mevcut ürün ve malzemeleri kullanımda tutma, yeniden kullanma, ilkelerine dayanıyor.

CEFLEX, fleksibıl ambalaj sektöründeki kuruluş ve derneklerin; Avrupa döngüsel ekonomisine katkıda bulanacak şekilde, fleksibıl ambalajın performansını artıran daha iyi çözümler tasarlayıp geliştirmek amacı ile oluşturduğu bir konsorsiyum.

BOBST Web Beslemeli İş Geliştirme Direktörü Eric Pavone, "Fleksibıl ambalajların geri dönüşümle ilgili belirli zorlukları mevcut. BOBST olarak bu zorlukların çözümüne odaklanmış durumdayız. Tüm değer zincirlerine odaklı 130'dan fazla üye ile CEFLEX, fleksibıl ambalajlarda, döngüsel ekonomik hedefe ulaşmanın çok güçlü yolunu temsil ediyor. BOBST olarak, CEFLEX'in vizyonunu ve hedeflerini paylaşıyoruz. Bu nedenle üyeliğimizin, ambalaj endüstrisi ve çevre yararına yönelik hedeflere daha hızlı ulaşılmasına katkısı olacağına inanıyoruz. Deneyimimizi ve uzmanlığımızı, diğer CEFLEX üyeleri ile birleştirmeyi umuyoruz ”şeklinde konuyu yorumladı.

Fleksibıl ambalajlar (filmler, dik duran poşetler, torbalar, çantalar, sargılıklar vb.) bunları oluşturmak için kullanılan çok çeşitli farklı malzemelerden (farklı plastik türlerinden oluşturulan katmanlardan) dolayı geri dönüşümü zor. BOBST ve ortaklarının ortak noktası; yüksek bariyerli laminat çözümlerine alternatif olarak kolay geri dönüştürülebilirlik için tek kat, biyofilm yapıları yaratmak. BOBST, K 2019'da iş birliği yaptığı birkaç şirket ile birlikte bu alanda gerçekleştirdiği ilk endüstriyel sonuçları sundu. Bu çözümler; tüm endüstri gereksinimlerin işlenebilirlik açısından karşılanmasını garanti ederek tasarlanmış bariyer, güvenlik ve optik kalite içeren birkaç yeni yüksek bariyerli tek malzemeden oluşmuş çözüm.

Eric Pavone değerlendirmesinin sonunda şunları söyledi: "Yüksek bariyerli tek kat malzeme laminatların fleksibıl ambalajlar için döngüsel bir ekonomi elde etmede önemli rolleri söz konusu. Önümüzdeki yıl bu alandaki ilerlememiz hakkında daha fazla güncelleme yapmayı umuyoruz. Bu arada CEFLEX ile çalışmaya başlamaktan ve birlikte daha fazla sürdürülebilirlik adına neler yapılabileceğini görmek için çok heyecanlıyız.”

FOTOĞRAFLAR

Diğer Haberler