WorldStar 2018'de Türkiye 5 Ödülün Sahibi Oldu - Basın Bülteni

13 Aralık 2017 14:55

Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen ve ambalaj sektörünün en prestijli yarışmalarından biri olan WorldStar 2018 Yarışması'nın sonuçları Brezilya'da yapılan jüri toplantısının ardından açıklandı. 35 ülkeden 300'den fazlaürünün katıldığı yarışmada, Türkiye ambalaj sektörünün lider şirketleri 5 ödülü ülkemize getirdi.

Dünya Ambalaj Örgütü'nün 45.sini düzenlendiği ve 35 ülkeden, 300'den fazla ürünün kıyasıya rekabet ettiği WorldStar 2018 Yarışması'nın sonuçları belli oldu. İnovatif ambalajların ödüllendirildiği WorldStar 2018'e katılan Türk şirketleri 5 ödülün sahibi oldu. Japonya'nın 26 ödülle başı çektiği listede Hindistan 24, Çin ise 14 ödül kazandı. WorldStar 2018 Yarışması'ndan başarıyla dönen firmalar ödüllerini 2 Mayıs 2018'de Avustralya'nın Gold Coast kentinde düzenlenecek ödül töreninde alacak. Başkan Ödülü, Sürdürülebilirlik Ödülü, Pazarlama Ödülü ve Gıdayı Koruyan Ambalaj Ödülü gibi özel ödüllerin sonuçları ise Ocak ayında açıklanacak.

Küresel Rekabette Bir Adım Öne Çıkıyoruz

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye'nin bu başarısını şu şekilde değerlendirdi: ”WorldStar 2018'e katılan ve ödül kazanan tüm şirketlerimizi tebrik ederim. Türkiye Ambalaj Sanayicileri olarak Ar-Ge'ye ve inovasyona verdiğimiz önemle sektörümüzü daha ileriye taşımak için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Bunu da teknolojiyi daha yakından takip ederek, kendimizi sürekli yenileyerek yapıyoruz. Ürünlere katma değer katan ambalajın önemini doğru anlatabilelim ki başarıya daha kolay ulaşalım. Bundan 8 yıl önce, marka sahiplerine, tasarımcılara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmak için Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamızı hayata geçirdik. Bu yarışmamızda en az yetkinlik ödülü kazanan ürünler WorldStar ve AsiaStar uluslararası ambalaj yarışmalarına katılarak Türkiye ambalaj sanayimizi küresel rekabette bir adım öne çıkarıyor. Küresel piyasalarda konumumuzu daha ileriye taşımak için bu yarışmalara katılmaya devam edeceğiz.”

WorldStar 2018 Yarışması'nda ödül alan şirketler ve ambalajlar ise şu şekilde:

  • Asaş Ambalaj Baskı Sanayi ve Tic. A.Ş - Işık Saçan Müsli Ambalajı
  • Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş - Baca Stant
  • Sarten Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş - Petrol Ofisi 10 Lt ve 20 Lt Bidon
  • Sarten Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş - Sek 2 Lt'lik Ayran Şişesi
  • Tariş Zeytin A.Ş - Ege Koleksiyonu Natürel Sızma Zeytinyağı

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Hakkında

Ürünlerin satış ve pazarlamasında doğrudan etkili olan ambalaj sektöründe, en prestijli yarışması için geri sayım devam ediyor. Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin (ASD) organize ettiği, "Ambalaj Ay Yıldızları 2018 Yarışması”na başvurular 1 Şubat 2018'de başlayacak. ASD'nin geleneksel hale gelen yarışması, marka sahibi ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmayı amaçlıyor. Dünya çapında sektöre damga vuran özgün ambalaj tasarımlarının, farklı ve yenilikçi ambalaj uygulamalarının ödüllendirildiği yarışmaya ambalaj üreticileri ve tedarikçileri, ambalaj tasarımcıları ve marka sahipleri, piyasaya sürdükleri ambalajlı ürünlerle katılabiliyor. Ulusal bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'na 2015'ten bu yana yurt dışından da başvurular kabul ediliyor ve "Dünya Ambalaj Ay Yıldızları” seçiliyor. Özgün tasarım ve uygulamaları ödüllendiren yarışma, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) ve Asya Ambalaj Federasyonu'na (APF) akredite olduğu için kazananlara uluslararası tanınırlık sağlıyor. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında dereceye giren ambalajların başarıları "Altın, Gümüş, Bronz ve Yetkinlik Ödülleriyle” tescilleniyor. Yarışmada "Altın Ödül” almaya hak kazanan ambalajlar arasından TSE işbirliği ile "Altın Ambalajlar” da seçiliyor.

Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) Hakkında

1968'de Tokyo'da kurulan WPO'nun bugün 42 ülkeden birçok üyesi bulunuyor. WPO, 1970 yılından bu yana dünyanın her tarafından sayısız yeni ambalajı, WorldStar yarışması kapsamında ödüllendiriyor. WorldStar yarışmasına katılmak için bir ambalajın kendi ülkesinde WPO tarafından tanınan bir yarışmada ödüle layık bulunmuş olması gerekiyor. Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması, WPO tarafından yetkinliği tanınmış bir yarışmadır.

Diğer Haberler