14. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması İçin Geri Sayım Başladı-Basın Bülteni

15 Mayıs 2018 16:04

Türkiye'de ambalaj sektörünün gelişimi için yürüttüğü projelerle adından söz ettiren Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin 14 yıldır Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı'nın katkılarıyla düzenlediği Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması için başvurular başladı. Üniversitelerin güzel sanatlar ve mimarlık fakültelerinin grafik ve grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarım bölümlerinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık olan yarışmada, ilk üçe girenler para ödülünün yanı sıra "ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu" almaya da hak kazanacak.

Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin (ASD) her yıl Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı organizatörü Reed TÜYAP işbirliğiyle gerçekleştirdiği Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2018 için başvurular başladı. Bu yıl 14'üncüsü gerçekleştirilecek Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması, tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanında proje geliştirmeleri ve ambalaj sektörüne yönelmelerini teşvik etmek hedefiyle gerçekleştiriliyor. Üniversitelerin güzel sanatlar ve mimarlık fakülteleriningrafik ve grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarım bölümlerinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık olan yarışmanın birincisi 5 bin TL, ikincisi 3 bin TL, üçüncüsü ise 2 bin TL ile ödüllendiriliyor. Mansiyon alan üç öğrenci ise 1.000 TL'lik ödülün sahibi oluyor. Ayrıca dereceye giren öğrencilere öğrenim hayatları boyunca "ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu" da veriliyor. Yarışmada dereceye giren (mansiyon ve sertifika ödülleri de dahil) projelerin sahipleri isterlerse Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği WorldStar Student ve Asya Ambalaj Federasyonu tarafından gerçekleştirilen AsiaStar yarışmalarına Türkiye'yi temsilen katılabiliyor.

Yarışmaya başvurular 27 Haziran 2018 tarihine kadar kabul edilecek. Jürinin yapacağı değerlendirmenin ardından dereceye girenler ise 31 Ekim - 3 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek 24. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı açılış töreninde açıklanacak. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı (ASD) Zeki Sarıbekir "Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'na ilgi her geçen gün artıyor. Geçen yıl yarışmada Türkiye genelinde 10 üniversitenin grafik, grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinden 84 proje dereceye girebilmek için yarıştı. Dereceye giren genç tasarımcılar arasından ülkemizi AsiaStar'da temsil eden projeler öğrenci kategorisinde 7 ödül kazandı. ASD olarak tasarımın da en az kaliteli üretim kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu amaçla ambalaj tasarımını teşvik eden yarışmalar düzenleyerek uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzü de artırıyoruz. 14. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması'na bu alanda eğitim alan tüm öğrencilerimizi davet ediyorum” dedi.

Diğer Haberler