PAYLAŞ

TOBB Ambalaj Meclisi Toplandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ambalaj Meclisi, 25 Nisan 2019 tarihinde TOBB Plaza İstanbul'da toplandı. Meclis Başkanı Mustafa Tacir Başkanlığında, meclis üyeleriyle sektörün güncel konuları ele alındı.

Toplantının ilk gündem maddesi olan, Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithal edilen ürünlerden elde edilen ikincil işlem görmüş ürünlerin 2019/3 sayılı tebliğ kapsamındaki yeni gelişmeleri değerlendirildi. Limanlarda uygulanan muayene ve tespit ücretlerine dair yeni genelge, varış öncesi bildirim ve ithalat işlemleri hakkında bilgilendirmeye yönelik işleyiş hakkında Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ayhancı'dan bilgi alındı.

Toplandı da TSE Kimya Müdürlüğü'nden Yüksek Kimyager Keziban Ulu, plastik ürünlerin Suudi Arabistan'a ihracatı sürecinde sertifikasyon konulu bir sunum yaptı. Meclis toplantısının önemli gündem maddesi olan "Sıfır Atık Revizyon Taslağı" hakkında, İstanbul Sanayi Odası Çevre ve Enerji Kurulu Müdürü Erbil Büyükbay yaptığı sunumla detaylı bilgi verdi. Toplantıda yer alan Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Zeki Sarıbekir; "Çevreyi ambalaj değil insan kirletir" söylemini yineleyerek, ASD'nin geçtiğimiz yıl sonunda başlattığı ve bu yılın Nisan-Mayıs ayında da devam etiği ASD Ambalajlı Gıdaları Tercih Et farkındalık kampanyasının önemine vurgu yaptı. Sektörden destek alan kampanyanın detaylarını ASD Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan yaptığı sunumla meclis üyeleriyle paylaştı. Kamuoyunda ambalajlı gıda ve içeceklerin tüketiminin önemine vurgu yapan kampanyanın Açıkhava ve sosyal medya çalışmalarının devam edeceği bilgisini iletti.

Toplantıda TOBB Ambalaj Meclisi Çevre-Enerji ve Mevzuat komisyonun aldığı kararlar meclis başkanı ve üyelerle paylaşıldı. Fikir alışverişi sonrasında "Sıfır Atık Revizyon Taslağı" na ilişkin sanayicileri temsil eden sektör derneklerinin ve yetkilendirilmiş çevre kuruluşlarının ortak görüşlerini T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmesi kararı alındı.

Fotoğraflar