PAYLAŞ

Şişecam Topluluğu'ndan Önemli Gelişmeler

Şişecam Topluluğu ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye'de cam geri dönüşüm sektörüne sanayileşme yolunda büyük ivme kazandıracak önemli bir ortaklığa imza attı. Güçlerini birleştiren Şişecam ve EBRD, kurdukları yeni şirketle cam atığı toplama ve geri dönüşüm firmalarının modernizasyonunu hızlandıracak finansman desteğinin yanı sıra sektöre ‘know-how' transferi sağlayacak.
 
Önümüzdeki beş yıllık dönemde cam geri dönüşüm oranının yüzde 19'dan yüzde 45 seviyesine, geri dönüşen cam miktarının ise üç katına çıkartılması hedefleniyor.
 
Sürdürülebilir bir cam geri dönüşüm sistemi inşa edilmesiyle sera gazı etkisi yaratan karbon salımı azalacak, sağlanacak enerji tasarrufuyla da ülke ekonomisine yapılan katkı katlanarak artacak. 
 
Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından Şişecam Topluluğu ile milli standardizasyon ve uygunluk değerlendirme kuruluşu Türk Standardları Enstitüsü (TSE) arasındaki stratejik iş birliğine ilişkin protokol geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul'da düzenlenen bir törenle imzalandı.
 
Şişecam Topluluğu ilgili en son gelişme; 46'ncı kez düzenlenen ve dünyanın en prestijli tasarım yarışmaları arasında yer alan ‘Creativity International Print & Packaging Design Awards'da 2015 yılı Faaliyet Raporu ile ‘Bronz' ödüle layık görülmesi. Faaliyet raporu kategorisinde firmaların sektörlerine göre ayrılmaksızın, tek bir çatı alında yarıştığı programda Şişecam topluluğu ‘Bronz' ödülün sahibi oldu. Şişecam'ın, Bronz ödüle layık görülen 2015 faaliyet raporuna www.sisecam.com.tradresinden ulaşılabilir.
 
Şişecam 2015 faaliyet raporuyla, faaliyet raporlarının değerlendirildiği en itibarlı yarışmalardan biri olarak kabul edilen, ARC'de de (Annual Report Competition) ‘İç Tasarım' kategorisinde Altın Ödüle layık görülmüştü.