PAYLAŞ

Gıdada Whatsapp Şikayet Hattı Geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 81 ilde ürün bazlı gıda denetim seferberliği, süt ve süt ürünleri ile başladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "WhatsApp şikayet hattımızı da devreye alacağız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 81 ilde ürün bazlı gıda denetim seferberliğini süt ve süt ürünleri ile başlattı. Toplum sağlığına aykırı ürün üretene göz açtırılmayacağını bildiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Bilerek sağlıksız ürün satanlara ciddi bir yaptırım söz konusu olacak ama ufak tefek hatalarla esnafı üzmemek gerekli. WhatsApp şikayet hattımızı da devreye alacağız” dedi.
 
Taklit ve tağşişte, cezaların caydırıcı olması için, mevzuatta düzenleme yapılması noktasında çalışmalara başladıklarını kaydeden Pakdemirli, "Alo 174 Gıda Hattı'na son bir yılda, vatandaşlarımız tarafından 2 milyon 311 bin 593 arama gerçekleştirildi. Bu aramalardan 672 bin 256 adedi gıda ihbar ve şikayet kapsamında olmuştur. Bu başvuruların 670 bin 304 adedini sonuçlandırdık. Alo Gıda hattımıza yüzde 8'lik oranda, 51 bin 844 adet başvuruda yapılan denetimler sonucunda cezai işlem uygulanmıştır. Bakanlığımıza bağlı 39'u akredite olmak üzere 41 laboratuvarımızda gıda analizleri yapılmaktadır. Alo 174 Gıda Hattı'na vatandaşlarımız ihbarlarını iletebiliyor. Vatandaşlarımızdan ricamız, en iyi denetimci tüketicidir gerçeğinden hareketle, ALO 174 Gıda Hattı'nı en ufak bir usulsüzlük, uygunsuzluk gördüklerinde aramalarıdır” diye konuştu.