PAYLAŞ

Dünya Metal Ambalaj Sektörü İstanbul'da Buluştu

Dünya metal ambalaj sektörünün önemli isimlerini bir araya getiren CanTech International The Grand Tour 2019, 25 - 27 Mart tarihleri arasında İstanbul'da düzenlendi. Konferansta konuşma yapan Sarten Ambalaj CEO'su Zeki Sarıbekir, katılımcılara Sarten'in 1972 yılında başlayan büyüme hikayesini anlattı.

CanTech The Grand Tour, dünya genelinde metal ambalaj sektörünün önemli yayını olan CanTech International Magazine tarafından düzenleniyor ve sektörün önde gelen isimlerini aynı çatı altında buluşturuyor. Bu sene İstanbul'da düzenlenen ve küresel tedarikçilerden teknik uzmanlara kadar 30 ülkeden sektörün 250 önemli ismini bir araya getiren konferansta metal ambalaj endüstrisindeki kilit karar vericiler arasındaki iletişim kanallarının güçlendirilmesi, network sağlanması ve metal ambalaj üreticilerinin en verimli ve esnek üretim teknolojilerine erişimlerinin sağlanması hedeflendi. Konferans firma tanıtımlarının yanı sıra sektörün gelişimi ve geleceğini anlatan 20'nin üzerinde sunuma ev sahipliği yaptı. Sun Chemical'ın Metal Ambalaj Küresel Satış Başkanı Eduardo Alegria'nın ambalajın tarihi ve evrimi üzerine yaptığı sunum katılımcılar tarafından ilgi gördü. CanTech The Grand Tour'un en son açılış konuşmasını, İngiltere merkezli bir danışmanlık şirketi olan Smithers Pira'nın Ambalaj Uzmanı Ania Krolak yaptı. Krolak sunumunda, Smithers Pira tarafından yapılan "Metal Ambalaj ve Kaplamaların Geleceği” başlıklı araştırmanın verilerini paylaştı. Konferans, CanTech Editörü Alex Fordham'ın moderatörlüğünde, Sarten CEO'su ve ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, Danışman Simon Jennings ve Sun Chemical'ın Metal Ambalaj Küresel Satış Başkanı Eduardo Alegria'nın katıldığı ve metal ambalaj sektörünün önündeki fırsatların ele alındığı panel ve soru cevaplarla sona erdi. 

TÜRKİYE LOJİSTİK OLARAK ÇOK AVANTAJLI

Konferansın açılış konuşmasını yapan Zeki Sarıbekir, "Dünyada ilk 10 metal ambalaj üreticisi, Avrupa'da ise ilk 3 içerisinde yer alıyoruz. Üretimimizin global bazda yüzde 85'ini metal ambalaj, yüzde 15'ini ise plastik ambalajlar oluşturuyor” dedi. Konuşmasında Türkiye'de ambalaj endüstrisinin çok güçlü olduğuna işaret eden Zeki Sarıbekir, özellikle lokasyon anlamında büyük bir avantajın olduğunu söyledi.

CanTech Magazine tarafından düzenlenen metal ambalaj ödül töreninde, "Üstün Teneke Ambalaj Ödülü” ve "Dekoratif Aerosol Kutusu” ile iki ödül Sarten Ambalaj'a, "Dekoratif / Özel Ürünler” ödülü Teksan Teneke Kutu Ambalaj'a, "Yenilikler” ödülü ise Masas Dekoratif Metal Ambalaj'a verildi.

Fotoğraflar