PAYLAŞ

Coca-Cola Avustralya'nın PET Şişeleri Tamamen Geri Dönüştürülmüş Plastikten

Geçtiğimiz Nisan ayında Coca-Cola Avustralya 2019'un sonuna kadar plastik şişelerinin yüzde 70'ini tamamen geri dönüştüreceğini taahhüt etti.

Şirket Fanta, Sprite, Powerade gibi tüm markalarının şişesinde bu uygulamayı gerçekleştireceğini duyurdu. Bu 600 mililitre ve altındaki ürünlerin tamamen geri dönüştürülebilir PET şişelere sahip olması anlamına geliyor.

Coca-Cola Avustralya sürdürülebilirlik direktörü Christine Black Avusralya'daki en büyük içecek şirketi olduklarını dolayısıyla sorumluluklarının bulunduğunu belirtti. "Avustralya'daki Coca-Cola, geri dönüştürülmüş plastiğe yatırım yapma konusunda önemli bir taahhütte bulundu ancak daha yapılacak çok şey var. Avustralyalı vatandaşlar geri dönüşüm konusuna çok dikkat ediyorlar ve oldukça yardımseverler. Geri dönüştürdüğümüz plastikleri tekrar PET şişe olarak dönüştürmenin yanı sıra mümkün olan her yerde kullanmayı düşünüyoruz. İnsanlar şişelerini geri dönüşüm kutularına atarak daha çok plastik şişeyi dönüştürmemizde yardımcı olabilirler.” dedi.

Avustralya bu hamle ile birlikte şişelerin yüzde 100 dönüştürülebilir plastikten yapan ilk ülke konumuna geldi. Coca-Cola şirketi 2030 yılına kadar küresel olarak ürettiği ve satışını gerçekleştirdiği her plastik şişe kadar geri dönüşüm yapmayı planlıyor.