PAYLAŞ

ASD Sektör Derneklerini Yeniden Bir Araya Getirdi

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından 15 Ocak 2019 tarihinde düzenlenen sektör yemeğinde; Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD), Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA)'nin Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterleri buluştu. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir'in açılış konuşması ve sunumuyla başlayan yemekte, davetliler sırayla söz alarak 2018 yılını değerlendirip, 2019 beklentileri hakkında fikir alışverişinde bulundular.

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir yaptığı sunumda, Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin 2018 yılı faaliyetlerini özetledi. Türkiye ambalaj sektörünün pazar büyüklüğünün 2018'de 23 milyar dolara ulaştığını, 350 milyar dolarlık bir ekonomik hareketin ambalajlarla sağladığını belirtti. Türkiye ambalaj sektörü olarak, 2018 yılını 4,6 Milyar dolar ihracat geliri ile kapattıklarını, ihracat birim fiyatıyla Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirmeye devam ettiklerini de sözlerine ekledi. Fikir alışverişinin sektörün yararına olacağının altınının çizildiği yemekte Başkan Zeki Sarıbekir, sektör STK'larının görüşlerini dile getirdikleri bu birliktelik yemeğini her yıl düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye'nin, Avrasya'nın ambalaj merkezi olma yolunda hızla ilerlediğine değinen Zeki Sarıbekir, Türkiye Ambalaj sektörünün yeni ihracat pazarlarına açılmasına fırsat sunan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı'nın 2019 yılında 25. yılını kutlayacaklarını söyledi. İstikrarlı büyümesini sürdüren sektörün 2019 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Zeki Sarıbekir; "Mevcut şartlarda, ambalaj sektörümüz daha çok ihracat yapmalı ve pazar sayısını artırmalıdır. Bu sene için 5 milyarın üzerinde ihracat beklentimiz var, bunun için çok çalışacağız. 2023'te 30 milyar dolarlık sektör büyüklüğü ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşmak amacıyla bu yıldan itibaren ürettiğimizin en az yarısını ihraç etmeliyiz. Ambalaj Sektörü olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve sektör olarak kendimizi geliştirmek zorundayız” dedi.

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir'den sonra sırayla söz alan Dernek Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterleri; ambalaj sektörünün hiçbir malzeme ayrımı yapmadan, başta çevre ve sürdürülebilirlik konusu olmak üzere, her konuda birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeleri gerektiğinin altını çizdiler. Sektör STK'larının yöneticileri, daha çok çalışarak ürettiklerinin en az yarısını ihraç etme hedefiyle sektörün 2019 projeksiyonunu yansıttılar.

Katma değerli üretime odaklanan Türkiye ambalaj sektörü, yenilikleri ve ambalaj sanayisinin geleceğini paydaşlarıyla birlikte değerlendirmek için 21 - 22 Kasım 2019'da Swissotel The Bosphorus Istanbul'da ASD Ambalaj Kongresi 2019 Uluslararası Ambalaj Sanayi Kongresi ismiyle iki gün sürecek bir kongre düzenleyecek.

Ayrıntılı bilgi ve öneriler için iletişim adresi: kongre@ambalaj.org.tr

Fotoğraflar