PAYLAŞ

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamına Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreticileri de dahil olmuştur

 

Değerli Üyelerimiz ve Meslektaşlarımız,

 05 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamına Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzeme Üreticileri de dahil olmuştur. 

06/05/2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı 26022156/101.04/1801226 sayılı yazı ile üretim yapmaksızın her türlü  gıda ürünü paket ve ambalajı üreticileri gıda ile temas eden madde ve malzeme üretimindeki personeline Hijyen Eğitimi aldırması gerekmektedir.

Bu hijyen eğitimleri Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitimi ve Meslek Eğitimi merkezlerince veya işyerinde işveren tarafından organize edilebilmektedir.

Eğitimleri verecek kişiler Tıp Fakültesi, Hemşirelik Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu , Sağlık Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıbbi Laboratuar alanında eğitim almış olan Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü ve Fen Fakültesi/ Fen-Edebiyat Fakültesinin Biyoloji bölümlerinden mezun olanlar tarafından verilmelidir.

Eğitimi işveren kendi imkanları ile organize edecekse uygun bir eğitimci ve eğitim yeri sağlayarak, eğitime katılacak kişi listesi ile Halk Eğitimi ve Meslek Eğitimi merkezlerine dilekçe ile başvuruda bulunmalı ve bu kurumlar ile küçük protokol imzalamalıdır. Sertifikalar E-Yaygın sistemi üzerinden ilgili kurumlarca düzenlenmektedir.

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği