PAYLAŞ

2014 WorldStar Kayıtları Başladı!

Sayın Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2013 Ödül Sahibi,

Öncelikle bu sene çok büyük ilgi gören Ambalaj Ay Yıldızları 2013 Yarışmamıza katıldığınız ve Yetkinlik Ödülü kazandığınız için Sizi en içten dileklerimizle kutlarız.

Bildiğiniz gibi Yarışmamız, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından tanınan bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları 2013 Yarışmasında Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler Dünya Ambalaj Örgütü'nün (WPO) yarışması olan WorldStar 2014'e katılma hakkı kazanmaktadır.

ASD olarak sizleri Dünya Ambalaj Örgütü'nün ambalaj yarışması olan WorldStar 2014 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve Sizleri WorldStar yarışması başvuru süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

WorldStar 2014 Yarışması ambalaj konusunda uluslararası alandaki en önemli yarışmadır. 1970 yılından bu yana Dünya Ambalaj Örgütü tarafından organize edilen WorldStar Yarışması dünya çapında pekçok ödül dağıtmıştır.

Yarışmanın kategorileri şunlardır: İçecekler, Elektronik, Gıda, Sağlık ve Güzellik, Ev Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Tıp ve Eczacılık, Diğer.

Otomotiv Ürünleri, Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları, Diğer Gıda Dışı Ürünler ,Satış Noktası Sunum & Sergileme Ürünlerive Grafik Tasarım alanında ödül almış ürünler diğer kategorisinde değerlendirilmektedir.

WPO Başkanlık Ödülü

Best of the Best Ödülü olarak da düşünülebilecek olan Başkanlık Ödülü için WorldStar kazanan tüm ürünler otomatik olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Başkanlık Ödülü'nü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilecektir.

Pazarlama Ödülü

WorldStar kazanan tüm ürünler otomatik olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Ambalaj, bir pazarlama aracı olarak tüketici ile marka arasında güçlü bir ilişki kurar. Pazarlama Ödülü, markanın özünü duygusal ve rasyonel boyutta tüketiciye en iyi ileten ambalajı ödüllendirmeyi amaçlamaktadır. Pazarlama Ödülü'nü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilecektir.

Sürdürülebilirlik Ödülü

Online Başvuru sırasında Sürdürülebilirlik Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için başvurunun en başta, WorldStar Yarışması'na başvuru esnasında yapılması gerekmektedir. Sürdürülebilirlik Ödülü değerlendirmesi WorldStar kazanan ürünler arasından ayrı bir komisyon tarafından yapılmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için başvuru sırasında istenen bilgileri vermek yeterli olup herhangi bir ek ücret gerekmemektedir. Sürdürülebilirlik Ödülü'nü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilecektir.

WorldStar 2014 Başvuru Takvimi

Online Başvurunun Açılış Tarihi                                              1 Nisan 2013
Online Başvurunun Kapanış Tarihi                                        27 Eylül 2013
Barcelona'da Gerçekleştirilecek Jüri Toplantısı                  4 Kasım 2013
Sonuçların Açıklanması                                                            Aralık 2013


Katılım Koşulları

• WorldStar Yarışması, 2012 veya 2013'de Ambalaj Ay Yıldızları (Crescent and Stars of Packaging) Yarışması'nda Yetkinlik ödülü almış ambalaj ve ambalaj malzemelerine açıktır. Bir başka deyişle, bu sene Yetkinlik Ödülü almış ürününüz yanında, geçen sene Yetkinlik Ödülü alıp da WorldStar için başvurmadığınız ürünleriniz için de başvuru yapabilirsiniz. Yarışmaya katılacak ürünlerin daha önceki WorldStar Yarışmalarına katılmış olmaması gerekmektedir.

• Yarışmaya katılım ücreti ilk ürün için 650 €. Sonraki her bir ürün için ise 500 €'dur.

• Yarışmaya katılan ürünün en fazla 1 MB büyüklüğünde ve JPEG formatında 2 fotoğrafı (300 dpi, genişlik 6 cm, yükseklik 5 cm). Jüri değerlendirmesinde ürünün resimlerini esas alacağından gönderdiğiniz resimlerin ürünün özelliklerini tam olarak yansıttığından emin olunması gerekmektedir.

Nasıl Başvurulacak?

Online başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir:

• Ödeme ile ilgili bilgiler: Banka Transferi veya Kredi Kartı Ödeme Bilgileri: Banka transferi ile ilgili detaylı bilgiler ekte yeralmaktadır.

• Neden sizin ürününüzün kazanması gerektiğine dair en fazla 50 kelimelik İngilizce tanıtım yazısı: Jüri, değerlendirmelerini göndereceğiniz fotoğraflar ve yapacağınız açıklamalara bakarak yapmaktadır. Bu nedenle, ürün açıklamalarında öz ancak vurucu metinler çok önemlidir. Bunlara özen göstermenizi önemle öneririz.

• Eğer gerekli görüyorsanız ürününüzü tanıtan 50 kelimelik İngilizce ek tanıtım yazısı (Zorunlu değildir ancak değerlendirmenizi öneririz)

Değerlendirme Süreci

Jüri ambalajları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri dikkate alacaktır:

1. İçindeki Ürünü Koruma ve Saklama
2. Yükleme/Boşaltma, Dolum, Açma, Kapama
3. Bilgilendirme Yeterliliği
4. Satış Cazibesi (Albenisi)
5. Grafik Tasarımı
6. Üretim Kalitesi
7. Maliyet Düşürme, Malzeme Ekonomisi
8. Çevre
9. Uygulamadaki Yaratıcılık
10. Yerel Koşullara Uyumluluk (üretim, malzeme, pazar, vb)

Başvurunuzu www.worldstar.org  adresinden kendiniz online yapabilirsiniz. Ancak dilerseniz bize vereceğiniz yazılı talimat ile bu başvurunuzu Sizin adınıza herhangi bir ücret ödemeden yaptırabilirsiniz.

EK 2'de online kayıt formunun basılı hali kayıt süreci hakkında genel bir bilgi vermek açısından bilgilerinize sunulmuştur.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için bizimle temasa geçiniz ( asd@ambalaj.org.tr ).


EK 1: Wiring instructions - SunTrust WPO

EK 2: 2014 WorldStar online entry form paper copy